Czy wiesz, z czego wykonane są twoje koszulki?

0
Czy wiesz, z czego wykonane są twoje koszulki?

Uważam, że odzież damska, czy to drogie garsonki czy tanie koszulki, które lubimy nosić powinny być zawsze jak najlepszej jakości. Ale jeśli chce się być miłośniczką mody, prawdziwą fashionistką, można po prostu dowiedzieć się jak działają nasze ubrania. Nasze ubrania ze sklepu https://zoio.pl/odziez-damska/koszulki wykonane są z najróżniejszych materiałów odzieżowych. Nosimy skórę i futro (ekologiczne lub prawdziwe), metale (na przykład klamry, cekiny, ćwieki), drewno (kołki do mocowania płaszczy) i wiele przedmiotów z tworzyw sztucznych. Ale w rzeczywistości baza pozostaje niezmieniona od tysiącleci. Chodzi tu o włókna.

koszulkiWłókno jest surowcem, z którego wykonana jest przędza. Włókna naturalne są luźnymi „nitkami”, roślin – włóknem łodyg w wypadku lnu, otoczką nasion w wypadku bawełny – albo włosami zwierząt które potem są splatane w nić – wątki i osnowę. Twoje bawełniane koszulki są splecione z prostego włókna. Można znaleźć wiele różnych gatunków włókien. W Polsce istnieje potoczny podział na naturalny i sztuczny. Często można znaleźć dodatkowe rozróżnienia. Mówi się na przykład, że istnieją włókna sztuczne (wytwarzane na bazie istniejących związków chemicznych) i włókna syntetyczne (otrzymywane z polimerów uzyskanych od podstaw) to coś innego. Cóż, tak, ale syntetyczne są również sztuczne, więc po co martwić się w ogóle? Dla mnie znacznie wyraźniejszy podział można zauważyć, jeśli oddzieli się je według pochodzenia.

Mamy więc włókna pochodzenia zwierzęcego – wełna, jedwab naturalny, kaszmir, angora. Mamy też włókna roślinne, chyba najbardziej popularne z których najczęściej wytwarza się letnie ciuchy jak koszulki: len, bawełna, wiskoza, octan, juta, sizal, sztuczny jedwab czyli wiskoza. W laboratorium wytwarza się sztuczne włókna – poliester, poliamid (nylon), spandex (lub lycra lub spandex), mikrofibra. Ale można też znaleźć włókna mineralne – do niedawna rzadko wykorzystywane w przemyśle odzieżowym (np. złota nić), które ozdabiają, dziś powracają w postaci przędzy z aluminium lub innych metali wykorzystywanych do produkcji odzieży.

Jeśli kojarzy Ci się, że włókna zwierzęce i roślinne są na ogół cenniejsze niż syntetyczne, to nie jesteś w błędzie. Owszem, nie zawsze jest to prawda – koszulki sportowe wykonane z poliestru nie wchłaniają potu, a przeciwdeszczowa odzież ma domieszkę syntetyków. Ale to pierwsza rzecz, o której musisz pamiętać, rozpoczynając swoją przygodę od zdobycia wiedzy na temat materiałów odzieżowych.