Czym właściwie jest strój formalny?

0

Pewna znana projektantka mody, która ma też sporo doświadczenia w kwestiach dyplomacji, powiedziała kiedyś, że wiele kobiet jest bardzo zagubionych i nie wie, jak się ubrać na przyjęcia dyplomatyczne czy okazje biznesowe. Na przykład niektórzy, gdy słyszą przyjęcie ogrodowe, wyobrażają sobie grilla u sąsiada – i nieważne, że to przyjęcie w ambasadzie z okazji święta narodowego. Często widać na takich oficjalnych przyjęciach w ambasadach mężczyzn w jasnych drelichowych garniturach i sandałach czy z drugiej strony kobiety ubrane w czarne długie cekinowe sukienki. Wszystkie te stroje są niestosowne na oficjalne przyjęcie.

 

Na ogół wyróżnia się kilka strojów w kodeksie dyplomatycznym:

 

sukienkiStrój nieformalny jest zazwyczaj noszony poza domem do godziny 18 lub 20. Wbrew nazwie, to bardziej ubranie wyjściowe: myśl o ubraniu, które nosisz do biura czy na spotkanie z kierownikiem. Możesz nosić garnitur lub elegancką garsonkę. Kostium jest odpowiedni dla pań przed godziną 20.

 

Strój formalny jest nazywany również strojem wizytowym, ceremonialnym, bądź wieczorowym, nadający się na formalne okazje – czarny garnitur z krawatem lub frak dla panów, elegancka sukienka wieczorowa dla pań. W wyjątkowych i wyraźnie wskazanych w protokole dyplomatycznych sytuacjach może być wymagany nawet przed południem. Długie suknie można nosić na imprezach o bardzo uroczystym charakterze, jak święto narodowe czy bal sylwestrowy.

 

Warto też pamiętać, że strój narodowy lub mundur mogą zastąpić strój formalny – zwłaszcza ten pierwszy podkreśla różnorodność kulturową. Nie oznacza to, że jako Polak możesz ubrać się w rogatywkę i kożuszek, ale dyplomaci z innych kręgów kulturowych mogą ubrani być na przykład w wielobarwne kimono.

 

Pośrednią wersją jest strój koktajlowy, pośredni między formalnym a nieformalnym – do ciemnego, ale nie czarnego garnituru obowiązkowo należy nosić krawat ze spinką.

 

Dodatkową kategorią stanowi w powyższym podziale strój koktajlowy, traktowany jako ubiór pośredni pomiędzy formalnym a nieformalnym. Zwykle jest on jednak bardziej uroczysty niż ubranie wyjściowe.

 

Warto też pamiętać o dodatkach – eleganckie szpilki czy buty potrafią zmienić stój mniej formalny w całkiem formalną kreację. Wiele kobiet wybiera kopertówkę jako torebkę, ale jest ona zdecydowanie mniej praktyczna.