Menu +

Jak dbać o skórzane sandały i inne buty?

Wielu ludzi lubi letnie sandały, fajne skórzane klapki. Jeśli buty wykonane są z prawdziwej skóry, to są one same dostosowujące się do stóp noszącego. Wyglądają świetnie na początku wiosny, ale pod koniec lata mogą być trochę brudne i osłabione, po pokryciu brudem lub piaskiem. Na szczęście, takie skórzane sandałki są trwałymi butami, zwłaszcza jeśli kupiłaś je w sklepie jak https://zoio.pl/obuwie, a odświeżenie ich nie jest zbyt trudne.

Jak pozbyć się brudu ze swoich skórzanych sandałów? Przygotuj trochę wody z mydłem. Chcesz używać letniej wody, ponieważ ciepła lub gorąca woda może uszkodzić skórzane podeszwy sandałów. Dodaj kroplę lub dwie mydła do naczyń i wymieszaj, aby połączyć. Wytrzyj buty wilgotną szmatką. Zanurz kącik czystej szmatki w wodzie z mydłem i wyciśnij ją, aby pozbyć się nadmiaru wody. Delikatnie nawilż i zetrzyj zanieczyszczone obszary przy pomocy małych okrągłych ruchów. Jeśli są to bardzo brudne obszary, które są zbyt wilgotne, aby poradzić sobie z wilgotną szmatką, może przetrzeć je miękką szczoteczką jak starą szczoteczką do zębów.
Uważaj, aby pocierać tylko na tyle, aby usunąć brud, nie uszkadzając skóry.
Osusz buty. Korzystając z czystego ręcznika papierowego, wycieraj wilgoć na sandałach. Upewnij się, że wykonasz dokładnie pracę, ponieważ resztka mydła może uszkodzić skórę. Warto pozwolić, aby buty wyschły na słońcu przed ponownym noszeniem, aby mieć pewność, że całkowicie wyschły.
Ale jak pozbyć się przykrego zapachu z sandałów? Najłatwiej jest zostawić je na słońcu. Przed przejściem na bardziej zaangażowane metody, spróbuj oderwać się od noszenia swoich sandałów i po prostu zostaw je do wyschnięcia na słońcu na kilka dni. Jeśli dopiero zaczynają cuchnąć, promienie ultrafioletowe i świeże powietrze mogą być wszystkim, czego potrzebujesz. Nawet jeśli to nie rozwiąże problemu, dobrze jest, aby upewnić się, że sandały są całkowicie suche przed próbą ich czyszczenia.
Warto do tego celu użyć alkoholu ścierającego. Wysoko skoncentrowany alkohol może pomóc wyeliminować niepożądane zapachy. Weź parę papierowych ręczników i zamocz je w alkoholu (powinny być wilgotne, ale nie moczone na wylot) i obłóż nimi części sandałów, które stykają się ze stopami. Niech poleżą parę godzin, aż papierowe ręczniki będą suche. Jeśli nie masz alkoholu możesz zastosować wódkę.
Możesz też zastosować sodę do pieczenia. Substancja ta jest bardzo skuteczna w pochłanianiu wszelkich niepożądanych zapachów. Umieść skórzane buty i sandały w torbie i wlej tam pastę z sodą do pieczenia, najlepiej zmieszaną na pastę z odrobiną wody. Uszczelnij torbę i energicznie potrząsaj nią, powlecz sandały. Zostaw je tam na kilka dni i umyj buty.