Jeansy – prać czy nie?

0
Jeansy – prać czy nie?

Podobno jeansy damskie nie nadają się do prania. Z pierwszym praniem należy wstrzymać się pół roku, a przy niezbyt intensywnym użytkowaniu nawet 9 miesięcy. Dlaczego? Jeansy na jesień na ogół lubią się kurczyć. Ale przez ten czas noszenia same dostosowują się do sylwetki swojego właściciela. Największą zaletą spodni dżinsowych ze sklepu https://zoio.pl/odziez-damska/jeansy jest perfekcyjne dopasowanie – w toku użytkowania spodnie zdają się wręcz tyć i chudnąć razem z właścicielką. Oczywiście, nie znaczy to że takie dżinsy są doskonałe – jeansy na jesień mogą zostać znoszone. Na szybsze niszczenie materiału może wpływać również dobór środków piorących oraz zbyt wysoka temperatura prania.

Dlaczego jeansy damskie kurczą się w praniu?

Dlaczego jeansy w ogóle kurczą się w praniu? Ze szkoły pamiętamy przecież, że podgrzane substancje się rozszerzają. To prawda, ale w wypadku bawełny, włókna już są rozciągnięte. Gorąca woda w pralce sprawia, że się rozluźnią… i następnie wrócą do swojej pierwotnej długości. Kurczeniu włókien sprzyja wysoka temperatura prania, ale jednocześnie wpływa ona na uszkodzenie materiału. Jeśli jeansy damskie są za duże, możesz spróbować dopasować je do swojej sylwetki – możesz nawet wykąpać się w nich w ciepłej wodzie i poczekać aż wyschną idealnie dopasowane do twojej budowy.

Co robić z jeansami?

Jeśli jeansów nie można prać, to co z nimi robić? Najlepszym rozwiązaniem jest mrożenie. Wystarczy zapakować je w foliową torbę i zostawić na noc w zamrażalniku. W ten sposób zabijesz bakterie. Mrożenie spodni raz na jakiś czas jest wręcz zalecane, ale należy zachować wówczas ostrożność – często mrożony denim bardzo traci na elastyczności i staje się podatny na uszkodzenia. Dużo bezpieczniejszą, jeśli chodzi o wytrzymałość opcją… znacznie skuteczniejszą, jeśli chodzi o walkę z „zapaszkami” jest wietrzenie jeansów na świeżym powietrzu. Oczywiście, latem jest to mniej efektywne, ale jeansy na jesień można spokojnie przewietrzyć zimą.

 

A jeśli chcemy wyprać dżins, wystarczy zamiast tego przemyć brudne miejsca gąbką z mydłem i zostawić je na powietrzu by wyschły. Inną ważną zaletą dżinsu jest to, że jest on wytrzymały. Czy jeansy na jesień, w których chodziłaś latem w burzy a następnie suszyłaś na sobie podczas upałów może się zbiec? Nie słyszałam o takim przypadku, ale nie jest on niemożliwy. Dla pewności można trochę rozciągnąć dżinsy i pochodzić w nich jeszcze kilka dni!