Topy damskie i czym są bluzki!

0
Topy damskie i czym są bluzki!

Bluzki i podobne topy stały się podstawą kobiecej szafy na całym świecie. Od czasu, gdy bluzka rozwinęła się z pierwotnej formy jako typowy top noszony przez wieśniaczki, przeszła przez wiele zmian, a dziś jest noszona jako odzież robocza, ubranie codzienne, ubrania formalne czy po prostu do chodzenia po domu. Jest to niezwykle wszechstronny, a więc i warty zachodu top, który każda kobieta może umieścić w swojej szafie, kupując go na https://zoio.pl/odziez-damska/koszule. Przewodnik ten zawiera przegląd tego, czym jest bluzka i skąd pochodzi i jak nosić tego typu topy damskie

Czym jest bluzka?

topyBluzka to koszula damska, którą wciąga się przez głowę lub zapina z przodu po włożeniu lub zapięciu ma bluzki. Typowa bluzka w obecnych czasach jest noszona głównie przez kobiety w różnych środowiskach, najczęściej w miejscu pracy. Co ciekawe, bluzki zapinane są po odwrotnej stronie niż topy męskie. Topy damskie tego typu są wykonane z w jedwabiu lub bawełny i choć są najczęściej spotykane bez kołnierza, opcja ta jest również dostępna w wybranych stylach. Ponieważ są one zazwyczaj noszone w biurze lub jako rodzaj odzieży formalnej, zazwyczaj są bardziej eleganckie niż zwykłe topy, często oferując takie ozdoby jak haftowane detale, wstążeczki, wycięte koronki i kokardy (zazwyczaj przy szyi lub wokół talii).

Topy, bluzki i ich historia

Termin „bluzka” był pierwotnie używany w odniesieniu do koszul noszonych przez robotników rolnych, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku stał się synonimem kobiecej odzieży ponieważ był powszechnie noszony z luźną spódnicą gdy kobiety zaczęły pracować w sklepach. W pierwszych kilku dekadach lat dziewięćdziesiątych XX w. pojawiła się „bluzka bieliźniana”, pełna wyrafinowanych koronek i haftów, które kiedyś kojarzyły się tylko z bielizną, oraz bluzka „Gibson Girl” – ten top damski nazywano tak ze względu na splecione wzory. Damska bluzka z guzikami ma guziki po przeciwnej stronie niż te na koszulach męskich. Przypuszcza się, że jest to spowodowane faktem, że kobiety były generalnie ubrane przez ich służące, a mężczyźni sami się ubierali, ale istnieją też inne teorie – mężczyźni pojedynkowali się i jeździli konno, a łatwiej to zrobić w koszuli zapinanej po lewej stronie.